Čo je to nuda?
Čo je to nuda?
Nuda je v psychológii nepríjemný prechodný duševný stav,v ktorom jedinec cíti nedostatok záujmu o svoje obvyklé aktivity a je pre neho ťažké sústrediť sa na ne. Nuda teda nutne neznamená, že človek vôbec nemá čo robiť, ale skôr to, že sa nedokáže pre žiadnu aktivitu nadchnúť, i keď by si prial angažovať sa.
Nuda je dôsledkom otupenia receptorov (zmyslov), kedy človek prestáva vnímať niektoré podnety z okolia, alebo nie je schopný ich spracovať, je neschopný dekódovať niektoré druhy komunikátov. Dôsledkom je plytkosť záujmov a chudobnosť (niekedy takmer neexistencia) vnútorného sveta.Možno teda povedať, že nuda je aj dôsledkom vnútornej prázdnoty. Človek s bohatým vnútorným svetosvetom nie je až tak závislí na spoločnosti- aj v samote sa má čím zaujať, napr. vlastnými myšlienkami.
Je to dlhá chvíľa, keď sa čas nekonečne vlečie. V súčanosti je nuda masový jav a to najmä u detí, nakoľko práve oni majú najviac voľného času, ktorý nevedia patrične využiť. Mnohé často hovoria: ,,Je tu nuda." Pritom nuda je len v človeku, pretože všade je dosť podnetov, ktoré je možné spracúvať, stále je nad čím premýšľať, čo objavovať, z čoho sa tešiť...Najčastejšie je to spôsobené tým, že nevedia, čo vlastne chcú.
Pre nudu sú charakteristické pocity mrzutosti, zbytočnosti, nespokojnosti, nezaujímavosti, znížená pozornosť, pocit únavy a agresívne nálady.
Príklad ako pracuje nuda v realite
Za jedného z najväčších pôvodcov nudy je fenomén televízie. Nejeden z Vás už iste pocítil, že po niekoľkohodinovom vysedávaní pred televízorom je otupený a neschopný zaujať sa knihou a pod. Človek, ktorý „šlape“ len na telke a PC hrách sa postupne stáva neschopným vnímať niečo, čo si vyžaduje predstavivosť a porozumieť niečomu, na čo je potrebná už istá duševná výbava, skúsenosť. Potrebuje, aby neustále „behali obrázky“, vnímanie napr. rozhlasovej hry si vyžaduje predstavivosť, a tak sa mu rozhlas zdá „chudobný“, kniha si vyžaduje dokonca námahu – čítanie.
Je to vlastne o tom, že aj duševné schopnosti fungujú podobne, ako svaly– ak sa nevyužívajú, netrénujú - ochabujú. Neschopnosť človeka s ochabnutým svalstvom je však viditeľná – uvedomuje si ju aj on sám, keď je neschopný napr. zdvihnúť nejaké bremeno. Človek s ochabnutou dušou – to nie je tak viditeľné. On sa len nudí, alebo zaháňa nudu...
Kedy nuda vzniká?
- ak je človeku zabránené venovať sa niečomu, čomu by chcel
- ak je nútený venovať sa tomu, do čoho nemá chuť
- keď nemá čo robiť
- niekedy pocit nudy vzniká i bez zjavného dôvodu a jedinec není sám od seba schopný sa angažovať v žiadnej činnosti